Help Fill Gaps in Kinetic History

Hello Kinetic Fans!

The Goddess JenO is working with Dawn Thomas of Kinetic Kompendium to make a complete list of Kinetic Glories going back to the very first Kinetic Sculpture Race on Mothers' Day, 1969.

Kinetic Race Results Ultimate List

If you have records or even just memories, please look at this awards list and fill in any gaps you can.  Email additions or corrections to the Goddess JenO: 

Thank you, and have a Glorious Day!

2016 Kinetic Grand Championship Results

2016 Kinetic Grand Champions
Tempus Fugitorium

Photo by Matt Filar

Photo by Matt Filar

Best Art
1st: Planet Nine
2nd: Organ Trail: No Guts, No Glory
3rd: Kinetic Kootie

Best Engineering
1st: Trilobike
2nd: ¡Luchadores Piñas!
3rd: Atomic Funguys

Best Speed
1st: Chain Mail
2nd: P-Awesome
3rd: Trilobike

Best Pageantry
1st: Atomic Funguys
2nd: Team Goddess Kinetic Dragonfly
3rd: NSA

2016 ACE Award Professors
Tempus Fugitorium

¡Luchadores Piñas!
Melvin
Atomic Funguys
Trilobike
Dragonass

P-Awesome
Chain Mail
Bikin’ Fools

Catch Up
Bounce For Glory
Tea Party
Team Jeep: Golden Flipper

 

Mediocre Award (For Team That Finishes in the Middle of the Pack)
Planet Nine (wins a scooter!)

Best Junior Award
The Humdinger

Best Pit Crew
IIPA NEMA

Most Paranormal
Planet Nine

Most Revealed
Organ Trail: No Guts, No Glory

Most Mythological
Dragonass

Best Campsite
Tea Party

Best Bribe
Tempus Fugitorium

6:32 Award
Organ Trail: No Guts, No Glory

Volunteer's Favorite Volunteer
John Mantle

Racers' Favorite Volunteer
Mohat

Lifetime Achievement
Ginger  

Goddess Jen-O Award
You’re a Meme One, Mr. Grinch

Port Townsend Award
Tea Party

Biggest Splash Award
Team Jeep: Golden Flipper

The Golden Dinosaur Award
Mad to the Max

The Golden Flipper Award (Water)
Team Jeep: Golden Flipper

The Golden Flipper Award (Sand)
Team Jeep: Golden Flipper

Most Improved Award
Kinetic Chicken and Waffles

The Spirit of the Glorious Founder Award
Kinetic Kootie

The Never Give Up Award
Bikin’ Fools

One for the Little Guy
Ominionated

Racers’ Choice Award
Planet Nine

Second to Last Award
Eureka High School Loggers Rust Bucket

Spectators’ Favorite
Atomic Funguys

Teddy Bear Award
Team Goddess: Kinetic Dragonfly

They Came From Out of Town
Dragonass

You Clever Rascal (Best Engineering for a Non-ACE Machine)
Timey-Wimey

Big thanks go to the Lost Coast Outpost and the (seemingly innocent) Andrew Goff for seriously "komprehensive koverage" of the KGC16 including profiles for every team, and lots of on the course updates.  We stole (cut and paste) this list from him because the rest of us were too busy to write all of these things down during the awards ceremony.

2015 Kinetic Grand Championship Results

2015 KGC GRAND CHAMPIONS
Tempus Fugatives

 

ART AWARDS

1st: The Funguys!* AND 420 Bite Me Punk
2nd: Shells Angles
3rd: Hot Roddenberrys
* Funguy's 1st Place Art award was given, then wrongfully taken away, so we gave it back.

 

ENGINEERING AWARDS

1st: Tri-Lo-Bike
2nd: Melvin
3rd: Flaming Farmer

 

TIME AWARDS

1st: Flying Spaghetti Monster 10:35
2nd: Melvin 11:26
3rd: Buggy for Glory 13:15

 

PAGEANTRY

1st: Hot Roddenberrys
2nd: Siren Team Hoosier Daddy
3rd: Team Goddess Busy Bee

 

ACES

141 Flying Spaghetti Monster 10:35
106 Melvin 11:26
133 Buggy for Glory 13:15
112 Tri-Lo-Bike 13:47
104 Tempus Fugatives 13:52
111 Spud Bug 16:48
102 Flaming Farmer 17:01
144 Packrat 17:28


6:32

Pear County Chopper

 

Best Bribe

Hot Roddenberries

 

Best Campsite

Sargent

 

Best Junior

We Are Colfax

 

Best Pit Crew

Funguys Too.20

 

Best Volunteer - Racers Vote

Alice

 

Biggest Splash

Heads Up

 

Corvallis da Vinci Days Committee Choice

Pineapple Express

 

Goddess Jen-O Award

Running Road Runner Down

 

Golden Dinosaur (First to breakdown after leaving the Plaza)

Screwball

 

Golden Flipper - H2O (Best flip in water)

Corpie Cruiser

 

Lifetime Achievement Award

Rob Dog Corpstein

 

Mediocre Award (Middle of the pack)

Top of the Mountain TO YOU

 

Most Improved

Tri-Lo-Bike

 

Never Give Up (Poor Pitiful Me)

lotechnotech

 

One for the Little Guy

Moonshine Banditos

 

PT Committee Choice

Mite Make It

 

Racers' Choice - Racers Vote

Whale of a Wedding

 

Second to Last

Mariners: Team Hoosier Daddy

 

Spectators' Fave

Hot Roddenberries

 

Spirit of the Glorious Founder

Judi Kofford

 

Teddy Bear Award

1st: Meri, the Monarch
2nd: Team Goddess Busy Bee

 

They Came From Out of Town

No Guts, Know Glory

 

You Klever Rascal
(Best Engineering for Non-ACE team)

Horseless Carriage